Nyheter

Vägbeläggning/trafik och elstationer

1) Vägbeläggning/trafik

Den nya vägbeläggningen är nu på plats och det kommer ta några veckor till löst grus på ytan har körts ner och att hela beläggningen härdar och blir riktigt fast. Det som påverkar slitage och skador på väg är överlägset hastigheten på vägen. Det kan inte ha undgått någon i vårt område att maxhastighet är 30 km/h.

Peab var vänliga nog att pro bono lasta av en massa grus på grusvägen efter bommen på Lillängen. Ett nytt fint gruslager nästan upp förbi fotbollsplanen är utlagt! Bommen kommer fortsatt stå öppen några veckor, då medlemmar behöver kunna lämna ris i den tillfälliga nya flishögen. Lägg inte mer ris på den ordinarie flishögen - den är överfull!

De flesta farthinder utmed huvudvägen är inte rätt konstruerade/har sjunkit ihop och funktionen har blivit ännu sämre i och med den nya beläggningen. Det finns inte ekonomi att göra om farthindren förrän nya medlemsavgifter har kommit in efter stämman i vår 2025. Styrelsen vädjar därför till alla som framför fordon i området att hålla låg hastighet, max 30 km/h, även om det rent tekniskt går att köra fortare. Hjälp varandra, ge tecken om du ser nån köra för fort och prata med grannarna. Meddela även besökare och leverantörer om hastighetsbegränsningen.

Styrelsen får återkommande påstötningar från medlemmar om hur dåligt hastighetsbegränsningen efterlevs på våra vägar. Styrelsen har inga polisiära befogenheter, utan det är den enskilde förarens ansvar att efterleva lagar och regler. Vi kan tillsammans också ta ett kollektivt ansvar och vänligen uppmärksamma de som kör för fort. Vi är varandras boendemiljö!

Förutom att vägen påverkas är det absolut viktigaste att ingen varelse blir påkörd! Det vore förfärligt om någon förolyckas, människa som djur, på grund av fortkörning. Det finns många barn i området, som har svårt att bedöma fordons hastighet och kan ha uppmärksamheten på lek istället för trafik. Det finns också många husdjur i området som inte heller kan bedöma trafik.

Kör sakta i området - max 30 km/h!



2) Elstationer

Vattenfall arbetar för fullt med planläggning och projektering med ombyggnad/nedgrävning av elnätet. Styrelsen har fått ett första förslag på hur man vill ersätta gamla elstationer med nya, och förslag till placering av dessa. Styrelsen har tillsammans med boenderesursen tillika elexpert Bo Hammarberg granskat Vattenfalls förslag och gett ett första godkännande.

Luftledningar raseras och ersätts av markkabel, samtidigt kasseras alla gamla elstationer och ersätts av nya, nya placerade ungefär på samma platser som de gamla. Den enda elstation som behålles är den nya som finns vid Smårisvägens början, installerades nyligen i samband med byggnationen Brf.

Förslag placering sex st nya elstationer:
  • 1 st utmed Klysvägens början (på ängen till höger, den gamla till vänster tas bort).
  • 1 st i dungen ungefär mittemot gamla busshållplatsen på Södra Kopparmoravägen (den gamla i hörnan Södra Kopparmoravägen-Halvslagsvägen tas bort)
  • 1 st i dungen vid grusstigen mot träbron ca Kajutvägen 14-19 (den gamla mellan Kajutvägen 11-13 tas bort).
  • 1 st ca Angöringsvägen 6 (den gamla tas bort)
  • 1 st ca Kättingvägen 14 (den gamla mitt över vägen tas bort)
  • 1 st strax före Södra Kopparmoravägen 40 (i dungen vid grusparkeringen där Tampvägen viker av, den gamla i närheten tas bort)