Planering städdag och extra stämma lördag 26 april 2025



Styrelsen planerar för fullt inför kommande städdag och extra stämma nästa lördag, 26 april. Som alltid hoppas styrelsen på stor uppslutning från alla medlemmar, både till städdagen och den extra stämman.

1) Städdagen drar igång kl 10.00, direkt efter extra stämma, och avslutas kl 14.00. Samling vid lägerelden för korvgrillning och "goa" samtal från ca kl 13.00. Vi kör en kort genomgång, indelning i team etc. på parkeringen vid förskolan.

Indelning i team med arbetsområden (AO) (förslag, anpassas efter antalet deltagare)
  • Respektive team/AO leds av en gruppchef
  • Bränsle, olja, sopsäckar m.m. inhandlas
  • Tre teleskopgrensågar är inköpta (AO6-8)
  • I övrigt medtag egna verktyg (slysåg, grensax, sekatör m.m.)
  • Tre bil/släp-ekipage finns (AO3-5)
  • En flakbil finns (AO6-8)
  • Skräpplockning som sido/tillikauppgift för lämpliga AO
  1. AO1: Team GA3 – Badet
  2. AO2: Team Lillängen - Röja skog dungen efter motorsågskurs
  3. AO3: Team Angöringsvägen - Fälla träd/röja sly Angöringsvägen
  4. AO4: Team Rishämtning ”söder” - Bil med släp samla ris (samfällig mark) efter Vattenfalls ledningsröjning
  5. AO5: Team Rishämtning ”norr” - Bil med släp samla ris (samfällig mark) efter Vattenfalls ledningsröjning
  6. AO6: Team HaSp - Gren/slysågning Halvslag- och Splitsväg
  7. AO7: Team KäK - Gren/slysågning Kätting- och Klysvägen
  8. AO8: Team JKT - Gren/slysågning Jolle-, Kanot-, Kajak- och Tampvägen
  9. AO9: Team Service (samband, vatten, grill, kurir)
Enligt SMHI ska det inte komma någon nederbörd på lördag 26 april, men det verkar inte bli så varmt... Mössa på!

Styrelsen är varmt tacksamma för anmälan till städdagen här, alternativt via e-post till , - det underlättar mycket i planering, förberedelser och alla inköp. Anmäl gärna till  om du har särskilda preferenser/överkänslighet för mat (gluten, vego etc).



2) Extra stämma sker utomhus på parkeringen vid förskolan kl 09.30-10.00. Styrelsen kommer vara på plats ca kl 09.00 för inskrivning till röstlängd och mottagande av fullmakter.

Alla handlingar finns på hemsidan här, även mallen för fullmakt för de som inte har möjlighet att fysiskt närvara. Anmäl gärna ditt deltagande till extra stämma via detta formuläret.

Styrelsen hoppas att få träffa många medlemmar nästa lördag!